A A A

W dniach 8-9 maja 2019 r. odbyła się wycieczka klas 7-ych Szkoły Podstawowej w Jonkowie do Warszawy. Wycieczka trwała dwa dni.

          Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Łazienki Królewskie oraz Stadion Narodowy. Po mieście oprowadzał nas przewodnik, który opowiadał o historii naszej stolicy. Przez cały pobyt w Warszawie przemieszaliśmy się pieszo oraz korzystaliśmy z komunikacji miejskiej: autobus, tramwaj oraz metro. Nocowaliśmy w hostelu o nazwie Kanonia, który mieści się na Starym Mieście. Widok z okien mieliśmy na Zamek Królewski, którego w rzeczywistości nie zdążyliśmy zwiedzić.

            Drugiego dnia zwiedzaliśmy Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Widzieliśmy na żywo, jak wygląda plan filmowy. Następną atrakcją wycieczki, był pobyt i zwiedzanie Centrum Pieniądza w Narodowym Banku Polskim.

            Wycieczka była bardzo interesująca pod względem edukacyjnym oraz historycznym. Mięliśmy możliwość zobaczenia jak wygląda życie w stolicy Polski.

Powrót pociągiem do Olsztyna nastąpił około godziny 22, byliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi z udanej wycieczki.                

                                                                                                                           Urszula Horn, kl. VIIb

                                                                                                                       

Dnia 27 marca klasy: IVa, IVb, IVc pojechały na wycieczkę do zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim (jego budowę skończono w roku 1401) przez wiele lat służył jak siedziba biskupów warmińskich. Wybudowany w widłach rzek Łyny i Symsarny zamek był dodatkowo chroniony murami obwodowymi i fosami.

Wyjechaliśmy chwilę po godzinie ósmej. Dwie klasy jechały jednym autobusem, a trzecia – drugim. Podróż trwała około godziny. Gdy dojechaliśmy do celu, do zamku musieliśmy iść około dziesięciu minut. Gdy dotarliśmy do zamku powitał nas pan przewodnik, który oprowadził nas po całym zamku: zwiedziliśmy komnaty, lochy, sale, kościół, piwnice a nawet komin J. Później każdy chciał coś kupić w sklepie: magnes, pocztówkę lub cokolwiek innego. Kolejka była przy tym bardzo długa… Myślę, że wycieczka podobała się wszystkim jej uczestnikom.

                                                                                                       Łucja Dawcewicz, kl. IVc

tn pani piesa 2 20190310 1706864362Dnia 20 lutego bieżącego roku uczniowie klasy VI a i IV b pod opieką swoich wychowawczyń wyjechali na kilka godzin do Olsztyna. Głównym celem wycieczki była wizyta w Teatrze Lalek. Uczniowie obejrzeli wspaniały spektakl pt. „Pan Lampa”.

             Pan Lampa to przemiły staruszek, który od zwykłych przemiłych staruszków różni się tylko tym, że jego głowa świeci jak lampa. Pan Lampa mieszka ze swoją wierną towarzyszką Piesą. Długo mieszkali sami, ale odkąd głowa Pana Lampy zaczęła świecić, do ich domu schodzą się dziwne stworzenia i postacie, które w normalnym świecie nie mogły znaleźć sobie miejsca.

            Było to przedstawienie o akceptacji i tolerancji niezwykłych cech, jakie każdy człowiek nosi w sobie oraz o radzeniu sobie z odmiennością. Spektakl miał na celu kształtowanie wrażliwości, empatii i szacunku.

            Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji. Uczniowie postanowili przedstawić postacie biorące udział w spektaklu za pomocą prac plastycznych.

                                                                                        Jadwiga Gumbrewicz

GALERIA ZDJĘĆ

18 grudnia 2018 r. uczniowie klas siódmych z naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do kina HELIOS w Olsztynie. Głównym celem wycieczki było obejrzenie filmu  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia. Ekranizacja powstała na podstawie  książki Arkadego Fiedlera. Uczniowie przekonali się, jak wielki był wkład Polaków w zwycięskiej Bitwie o Anglię, czym jest prawdziwe bohaterstwo i niezwykły patriotyzm.

Po seansie uczniowie wraz z wychowawczyniami udali się do Centrum Dialogu Międzykulturowego Domu Mendelsohna. Tu uczestniczyli w warsztatach z edukacji wielokulturowej, których celem było uwrażliwienie na kwestię wielokulturowości Warmii i Mazur, tolerancji, ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa regionu. Zapoznali się z historią domu oczyszczeń Bet Tahara i jego architektem Erichem Mendesohnem. Zajęcia prowadziła pani Ewa Romanowska.

                                                                                                       Barbara Augusiewicz

Dnia 6 grudnia klasy V pojechały na wycieczkę do kina studyjnego w Olsztynie.
   Wyjechaliśmy po drugiej lekcji. Droga minęła nam bez przeszkód i bardzo szybko. Wszyscy byliśmy w świetnych humorach. Kino znajdowało się na Starym Mieście, obok kawiarni Złoty Klucz. To kino nie było zwykłym kinem, lecz studyjnym, czyli takim gdzie filmy były puszczane dawno, np. dwa miesiące, a nawet więcej. Film miał tytuł Cudowny chłopak. Był on o chłopcu, który urodził się z inną twarzą niż my i szedł do normalnej szkoły. Po paru dniach zdobył przyjaciela, z którym miał wiele wspólnych pasji. Dużo osób się popłakało, ale to normalne. Po obejrzanym filmie oprowadzała nas po starówce pani Marta, która pokazała nam ciekawe zabytki. Wiedzieliście, że Brama Górna powstała 4 maja 1378 roku? Po oprowadzeniu zobaczyliśmy starówkę z góry. Była to jakby rzeźba, na której są rozmieszczone wszystkie zabytki i miejsca. Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy bezpiecznie pod szkołę.
   Wycieczka bardzo mi się podobała, dlatego że była w ramach lekcji, ale nie tylko dlatego. Miała w sobie to coś, czego w innych wycieczkach nie było.     
                                                                 

                                                               Uczennica klasy VB, Oliwia Juchniewicz