A A A

tn 20190222 115634 20190315 1528369054Dzień Myśli Braterskiej- święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella (1857) i jego żony Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów również dołączyli skauci. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

Harcerze i zuchy z naszej szkoły także włączyli się w obchody tego międzynarodowego święta. Tego dnia przyszli do szkoły w swoich mundurkach i dzielili się swoją radością z odkrywania przyjaźni i szacunku wobec innych.

                                                                                                                      Iga Kiełczykowska, kl. VIb

tn p1140666 20180521 1287016144W piątek 11.05.18r. odbył się turniej grecki klasy Vb. Na turniej trzeba było przebrać się za wybraną przez siebie postać z mitów. Podczas zabawy były trzy konkurencje. Pierwsza polegała na wymyśleniu wiersza, który ma coś wspólnego z naszymi postaciami. Miał on także zawierać Imiona greckich bogów. Druga konkurencja polegała na wykonaniu dziewięciu zadań związanych z greckimi bohaterami. Miała ona na celu sprawdzenia naszej wiedzy na temat mitologii. Trzecia rywalizacja to było wymyślenie piosenki, która ma dwie zwrotki i refren. Oczywiście dzieło także musiało nawiązywać do naszych postaci. Gdy wszyscy napisali swoje pieśni, po kolei musieliśmy je zaśpiewać. Moim zdaniem turniej grecki był bardzo udany, klasa się świetnie bawiła i mam nadzieję, że wszystkim się spodobało.

                                                                                                                      Alicja Żebrowska, kl. Vb

11.05.2018r. w piątek w klasie  5 B odbył się  ,,Turniej Grecki ". Trwał on dwie godziny lekcyjne. Na pierwszej godzinie przebieraliśmy się w różne stroje związane z mitologią grecką. Pani Beata Późniak, koordynatorka zajęć podzieliła nas w grupy składające się z trzech osób. Rozwiązywaliśmy różne typy zadań np. krzyżówkę, dopasowanie postaci do miast, z których pochodziły i szukanie słów związanych z mitologią. Wszyscy mieli bardzo ładne przebrania. Najbardziej zaciekawił mnie kostium Cerbera i Hermesa. Pani zrobiła nam zdjęcia. Na drugiej godzinie kończyliśmy zadania, w tym samym czasie pani sprawdzała nam ukończone już zajęcia. Podczas zajęć panowała spokojna atmosfera. Mimo tego i tak można było zauważyć stres u niektórych osób. Wszystkie grupy miały wymyślić swoją nazwę i wierszyk o bogach, którzy byli w drużynie. Naszym wyzwaniem było także ułożyć piosenkę. Uważam, że wszystko się udało i było bardzo przemyślane.

                                                                                                                                      Marcel Rębacz, KL. Vb

GALERIA ZDJĘĆ

tn p1080630 20180310 1482509454W poniedziałek 5 marca, w naszej szkole odbyło się spotkanie z warmińskim gawędziarzem, panem Edwardem Cyfusem. W spotkaniu uczestniczyły klasy VII. Pan Cyfus opowiedział nam wspaniałą historię Warmii. Urozmaicił ją różnymi ciekawostkami stosując często warmińską gwarę. Zaskoczeniem dla wszystkich było to, że kiedyś na Warmii nie było zwyczaju święcenia posiłków podczas świąt Wielkiej Nocy. Takich przykładów podał jeszcze więcej. Z lekcji tej obie klasy na pewno wyniosły dużo wiedzy.

                                                                                                                   Aleksandra Adamowicz kl. VIIa

GALERIA ZDJĘĆ

9 czerwca 2010 roku pojechaliśmy z klasą do kina na film pod tytyłem "Sto minut wakacji". Film opowiadał o dwojgu rodziców, którzy nie mieli czasu dla swoich dzieci. Aż nadeszły zaplanowane wakacje, ale niestety mamie Tosi przydłużyła się sesja zdjęciowa, a tata małego bohatera dostał nowe zlecenie. Mama Tosi postanowiła pojechać samochodem, lecz zabłądziły i musiały zostać w domku na wyspie na środku jeziora. Wojtek wraz z synem obserwowali je z ukrytej kamery, aby zrobić reportaż. Gdy cały sprzęt został zalany, musieli ujawinić swoją obecność. Tosia i jej mama świetnie się ze sobą bawiły, w końcu mogły spędzić czas tylko we dwoje. Mimo wielu przykrych zdarzeń były razem. Chłopiec, który wskazał im drogę, powiedział, aby mama Tosi zaśpiewała piosenkę krowie, gdyż po wypiciu mleka spełniały się życzenia. Na końcu filmu wszystkie pomyślane życzenia się spełniły, mama Tosi dostała Oskara, mały Adaś otrzymał kamerę, a Tosia obietnicę następnych udanych wakacji.

Moim zdaniem film jest warty obejrzenia, ponieważ jest bardzo zabawny i opowiada o upragnionych wakacjach oraz radości spędzania czasu z rodzicami.

Kasia Dzięgiel, klasa Va

 

Film pt. "Cześć, jestem Esther" reżyserii C.Randalla opowiada o dwóch nastolatkach, które chodzą do dwóch różnych szkół. Jedna chodzi do szkoły prywatnej, a druga do szkoły publicznej. Pewnego dnia dwa różne światy się spotykają i Esther przenosi się bez wiedzy rodziców do szkoły publicznej. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdyż nastolatka pomimo przyjaźni zaczyna pić alkohol, palić papierosy i chodzić po nocnych klubach. Gdy dziewczyna zdaje sobie z tego sprawę, traci przyjaciólkę i nie ma się komu wyżalić.

Po pewnym czasie przyjaciółka Esther przenosi się do szkoły prywatnej, ponieważ jej mama zmarła i opiekuje się nią babcia. Kilka dni później dziewczyna się zmienia.

Myślę, że ten film pokazuje konflikty między przyjaciółmi, różnice społeczne oraz okres buntu między przyjaciółmi.

Film osobiście podobał mi się, lecz uważam, że dla nastolatków był trochę za ostry.

 

Magda Walkiewicz, klasa Va