A A A

           tn 20181129 120129 20181205 1678098933Dzięki inicjatywie, uprzejmości i sponsorowaniu Posła na Sejm VIII kadencji Andrzeja Maciejewskiego w dniu 29 listopada 2018 roku grupa aktywnych i wyróżniających się społeczną postawą uczniów z klas VII oraz VIII ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jonkowie miała możliwość zwiedzić Sejm RP.

            Głównym punktem wycieczki do Warszawy była wizyta w  Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Przy biurze przepustek powitał nas osobiście poseł Andrzej Maciejewski                   i towarzyszył nam podczas całej wizyty w tym ważnym dla polskiej demokracji miejscu. Niewątpliwie niezapomnianym wydarzeniem  było wejście do Sali posiedzeń znanej wszystkim z telewizyjnych relacji. Tam, siedząc na galerii, uczniowie uzyskali informacje na temat historii sejmu i senatu, funkcji sejmu, inicjatywy ustawodawczej, rozmieszczenia klubów poselskich na sali posiedzeń.

        Z Sali Posiedzeń udaliśmy się wraz z przewodniczką oraz posłem Andrzejem Maciejewskim na dalsze zwiedzanie. Nasi przewodnicy oprowadzili nas między innymi po Hallu Głównym, na którym znajduje się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej poległych w czasie II wojny światowej oraz tablica upamiętniająca uczestników katastrofy smoleńskiej. Bardzo podobało nam się miejsce na parlamentarnym korytarzu, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzać z nimi wywiady. Podczas zwiedzania sejmowych korytarzy mieliśmy okazję spotkać  polityków i znanych dziennikarzy oraz spędzić chwilę czasu w  sejmowej kaplicy. 

           Wspólny obiad w sejmowej restauracji zakończył wizytę w Sejmie.

        Popołudnie w Warszawie obfitowało jeszcze w inne atrakcje. Dwie godziny spędziliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam na trzech kondygnacjach podziwialiśmy wspaniałe eksponaty, filmy dokumentalne, replikę samolotu zrzucającego pomoc dla walczącej stolicy. W jednej z sal można było przeczytać wzruszające listy, jakie zwyczajni ludzie przesyłali w trakcie Powstania swoim bliskim, informując o tym, że jeszcze żyją, gdzie się aktualnie znajdują oraz o tym,  kto z rodziny czy znajomych miał mniej szczęścia. Emocjonujące było przejście kanałami. Największe wrażenie zrobił na nas film 3D pt. „Miasto ruin”. W zupełnej ciszy „lecieliśmy samolotem” oglądając ruiny w jakie hitlerowcy  obrócili naszą stolicę.

             Gorąco dziękujemy Panu Posłowi Andrzejowi Maciejewskiemu za niezwykle interesującą lekcję wychowania obywatelskiego oraz za sponsorowanie i umożliwienie nam wyjazdu do Warszawy.

 

                                                                                   Elżbieta Przystawko 

GALERIA ZDJĘĆ