A A A

tn 20190321 084808 20190325 141626610321 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Akurat w tym dniu, ponieważ te osoby mają trisomię w 21 chromosomie. Ten dzień został ustanowiony w 2005 roku pod patronatem Organizacji Stanów Zjednoczonych. Ten dzień ma na celu promować prawa osób z tym zespołem. Tego dnia zakładamy dwie różne skarpetki i ubieramy się na kolorowo. Dzieci z tym zespołem mają również powiązane z Zespołem Downa inne choroby, np. wadę serca. Zazwyczaj nie mówią ani nie chodzą zbyt dobrze, ale sobie radzą. Wiele takich osób potrafi funkcjonować samodzielnie, ale też są takie, które tego nie potrafią. Mają pomarszczone dłonie, koślawe oczy i często otwarte usta.

Uczniowie klasy Vb oraz IVa także włączyli się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki i założyli niepasujące do siebie skarpety. Taki gest jest oznaką solidarności z osobami cierpiącymi na Zespół Downa. Klasa Vb miała także ciekawą pogadankę na temat funkcjonowania takich osób.

                                                                                               Oliwia Juchniewicz, klasa Vb

GALERIA ZDJĘĆ 

tn dsc056611 20190319 1433707107W dniu 15.03.2019 w Szkole Podstawowej w Jonkowie odbyło się spotkanie z Bogdanem ,,Kryzys ‘’ Krzakiem. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII, VIII i III klasy gimnazjum. Zaproszony gość jest instruktorem Terapii Uzależnień od narkotyków ,,Nadzieja’’ w Bielsku- Białej, jest realizatorem programu dla młodzieży zagrożonej uzależnieniem, prowadzi profilaktykę z uczniami, rodzicami. Zaangażowany jest w organizację eventów wspierających życie oparte na wartościach chrześcijańskich, promujący trzeźwy styl życia.

Jak mówi o sobie: Jestem żywym przykładem, na to że jesteśmy w stanie wyjść mocniejsi z każdego, nawet z największego kryzysu. W czasie spotkania z młodzieżą specjalista poruszył kwestie: jedności, lojalności, braterstwa. Przybliżył opowieść o dwóch wilkach dobrym i złym. Zwrócił uwagę młodzieży, by karmić dobrego wilka, pytał: którego wilka karmię? Młodzież wysłuchała piosenki zespołu Luxtorpeda pt. Wilki 2. Zaproszony gość opowiadał młodzieży, o kryzysie jako nadziei.,, Nadzieja to marzenia zawinięte w jedną paczkę’’. Spotkanie pokazało młodzieży, że nie ma w życiu sytuacji bez wyjścia, zawsze jest ktoś, kto gotowy jest nam pomóc, dostajemy to, po co wyciągamy rękę, dodał na zakończenie bardzo ciekawego spotkania.                  

                             Rób, to co kochasz to motto dzisiejszego spotkania.

                                                                                                                   Anna Szatkowska

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

W piątek, 22 lutego, uczniowie klasy VIb wzięli udział w 2- godzinnym szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem szkolenia było kształtowanie odpowiednich zachowań i postaw, w sytuacji zagrożenia życia. Dzięki warsztatom uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe i wiedzą, w jakich przypadkach z nich korzystać – potrafią skutecznie wezwać pomoc oraz rozpoznają wybrane stany zagrożenia życia i potrafią udzielić pomocy w zakresie dostosowanym do swoich możliwości. Uczniowie byli bardzo zaangażowani podczas zajęć warsztatowych. Ze szczególnym skupieniem ćwiczyli na fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową i słuchali instruktażu prowadzących zajęcia – pana Marcina Prusika i pana Piotra Michalskiego, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jonkowa.

Dzięki szkoleniu uczniowie wiedzą, jak należy zachować się na miejscu wypadku, zdają sobie sprawę z tego, że natychmiastowa pomoc osobie poszkodowanej jest bezcenna – może ocalić jej życie.

                                                                                                                 Małgorzata Świderska

Konkurs II Edycji Programu Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

Drodzy Rodzice!


Chcemy was zaprosić do poszukiwań, przygody i zabawy w odkrywców.
Zapraszamy do wzięcia udziału w  konkursie organizowanym dla klas I-III !
 
  W ramach konkursu przygotujcie reportaż wideo lub pracę plastyczną lub bajkę lub relację w formie audycji radiowej z poszukiwania źródeł dobrego jedzenia.

 Odpowiedzcie w swojej pracy konkursowej na pytania:
• Gdzie szukać dobrego jedzenia?
• Jak poznać dobre jedzenie?
• Co jest dobre dla naszego organizmu i dlaczego?
 
Czekamy na relacje zrealizowane przez dzieci od 1 lutego do 20  marca :)  Zachętą mogą być wartościowe nagrody dla całej klasy.

Prace zostaną opublikowane na stronie  www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl, gdzie w dniach 1-30 kwietnia odbędzie się głosowanie internetowe.

Wszystkie prace należy przynosić do pedagoga szkolnego- CZEKAMY !!!

                                                                                                          Sylwia Kowitz - Łońska

tn 20190215 122638 20190220 1266742615W klasie Vb zostały przeprowadzone lekcji warsztatowe na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił podczas zajęć praktycznych w wykorzystaniem fantoma. Przypomnieli sobie także zasady postępowania w momencie wypadków, które mogą się przytrafić im i ich kolegom w szkole, na placu zabaw czy na ulicy. Mamy nadzieję, że takie zajęcia pomogą uczniom w jeszcze bardziej świadomym udzielaniu pomocy.

                                                                                                         Magdalena Masyk