A A A

W piątkowy wieczór, 22 lutego, uczniowie klas czwartych wraz z grupką uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie i opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Sów”. Tę czarowną noc rozpoczęły warsztaty poprowadzone przez Panią Paulinę Rutkowską z Nadleśnictwa Kudypy. Uczestnicy poznali gatunki sów zamieszkujące Polskę, począwszy od największej sowy – puchacza zwyczajnego a kończąc na malutkiej sóweczce zwyczajnej. Poznali ich biologie, metody badań i ochrony oraz dowiedzieli się, jak były postrzegane sowy w naszej kulturze, odkryli tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…

Na koniec spotkania w szkole Pani Paulina przeprowadziła konkurs dotyczący znajomości sów, a jego zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami.

Około godziny dziewiętnastej przyjechali rodzice uczniów i zawieźli wszystkich do lasu w pobliżu rezerwatu „Kamienna Góra” na nocne nasłuchy, bo luty i marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości polskich sów. To właśnie wtedy rozpoczyna się ich okres godowy. Wszyscy w ciszy i skupieniu ruszyli w głąb lasu na spotkanie z sowami. Pierwsze wabienie zakończyło się fiaskiem, ale za to drugie… Nagle nad naszymi głowami rozległy się pohukiwania sowy i po oświetleniu drzew dostrzegliśmy go – puszczyka zwyczajnego. Wyglądał przepięknie na tle rozgwieżdżonego nieba! Niegdyś dostrzegano w nim zwiastuna śmierci… Współcześnie jest symbolem wiedzy i mądrości. Jak dotąd to najbardziej rozprzestrzeniony na obszarze Polski gatunek sowy, ale za to bardzo skryty i tajemniczy.

Akcja „Noc Sów” dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń - spotkanie oko w oko z puszczykiem i spacer po lesie w mroźną rozgwieżdżoną noc okazały się bardziej pasjonujące niż oczekiwaliśmy.

                                                                                                                             Małgorzata Świderska