A A A

Z przyjemnością informujemy, że w gronie wyróżnionych w tegorocznej XII Ogólnopolskiej Edycji Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik znalazła się spora grupka uczniów z naszej szkoły. Oto oni:

Kaja Marcinkiewicz kl. Ia  - wyróżnienie

Magdalena Naruszewicz kl. Ib – nagroda główna

Natasza Bogdanowicz kl. IIa – wyróżnienie

Antonina Kempa kl. IIb – wyróżnienie

Marek Kiczkajło – kl. IIa – nagroda główna

Tomasz Dulczewski kl. IIa - nagroda

Antoni Masłowski kl. IIb – nagroda

Aleksander Czyżewski kl. IIb - nagroda

Antoni Surowiński kl. IIa – wyróżnienie

Monika Szyszko kl. IIa – wyróżnienie

Aleksander Ickiewicz kl. IVb – wyróżnienie

Maja Koziołek kl. IVb – wyróżnienie

Michał Markiewicz kl. Va – wyróżnienie

Karolina Kabała kl. VIIb – wyróżnienie

Zdobycie nagrody głównej jest równoznaczne z przyznaniem tytułu laureata pierwszego miejsca. Zdobycie nagrody jest równoznaczne z przyznaniem tytułu laureata drugiego miejsca, a zdobycie wyróżnienia odpowiada zdobyciu trzeciego miejsca (bez tytułu laureata).

  ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

                                                                                                                            Małgorzata Świderska

tn p1110128 20190512 1093970999Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Piłat, Kalina Rajska i Bartek Rafalski zajęła pierwsze miejsce w pierwszym etapie IV Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Lesie „Las bliżej nas”, którego organizatorem jest Nadleśnictwo Kudypy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie. W konkursie wzięli udział reprezentanci Szkoły Podstawowej w Biesalu oraz Szkoły Podstawowej we Wrzesinie. Konkurs składał się z 3 części:

- pierwsza część miała formę indywidualnego testu sprawdzającego wiedzę uczniów o lesie,

- w drugiej części uczniowie przedstawili własnoręcznie nagrany filmik pn. Leśne ciekawostki”,

- trzecia część miała formę quizu, w którym drużyna musiała się wykazać praktycznym rozpoznawaniem gatunków roślin i zwierząt na podstawie naturalnych okazów, plansz i nagranych głosów.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą o lesie zdobywając tym uznanie Jury, na którym duże wrażenie wywarły również przygotowane filmiki prezentujące indywidualne podejście do tematu każdej drużyny. Jednak to nasi uczniowie okazali się najlepsi i dzięki temu zakwalifikowali się do finału konkursu „Las bliżej nas”, który odbędzie się w czerwcu w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie.

                                                                                                            Małgorzata Świderska

GALERIA ZDJĘĆ

W piątkowy wieczór, 22 lutego, uczniowie klas czwartych wraz z grupką uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie i opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Sów”. Tę czarowną noc rozpoczęły warsztaty poprowadzone przez Panią Paulinę Rutkowską z Nadleśnictwa Kudypy. Uczestnicy poznali gatunki sów zamieszkujące Polskę, począwszy od największej sowy – puchacza zwyczajnego a kończąc na malutkiej sóweczce zwyczajnej. Poznali ich biologie, metody badań i ochrony oraz dowiedzieli się, jak były postrzegane sowy w naszej kulturze, odkryli tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…

Na koniec spotkania w szkole Pani Paulina przeprowadziła konkurs dotyczący znajomości sów, a jego zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami.

Około godziny dziewiętnastej przyjechali rodzice uczniów i zawieźli wszystkich do lasu w pobliżu rezerwatu „Kamienna Góra” na nocne nasłuchy, bo luty i marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości polskich sów. To właśnie wtedy rozpoczyna się ich okres godowy. Wszyscy w ciszy i skupieniu ruszyli w głąb lasu na spotkanie z sowami. Pierwsze wabienie zakończyło się fiaskiem, ale za to drugie… Nagle nad naszymi głowami rozległy się pohukiwania sowy i po oświetleniu drzew dostrzegliśmy go – puszczyka zwyczajnego. Wyglądał przepięknie na tle rozgwieżdżonego nieba! Niegdyś dostrzegano w nim zwiastuna śmierci… Współcześnie jest symbolem wiedzy i mądrości. Jak dotąd to najbardziej rozprzestrzeniony na obszarze Polski gatunek sowy, ale za to bardzo skryty i tajemniczy.

Akcja „Noc Sów” dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń - spotkanie oko w oko z puszczykiem i spacer po lesie w mroźną rozgwieżdżoną noc okazały się bardziej pasjonujące niż oczekiwaliśmy.

                                                                                                                             Małgorzata Świderska

tn dsc05482 20190102 157668174519 grudnia uczniowie klas VI - VIII spotkali się po raz kolejny ze swoim dobrym znajomym - Panem Pytalskim z Akademii Nauki w Olsztynie. Tym razem Pan Mariusz wprowadził uczestników warsztatów w tajniki światła i kolorów. Podczas kilkunastu eksperymentów dowiedzili się na czym polega rozszczepienie światła i zobaczyli tego efekty, do czego prowadzi zabawa z kolorami. Poznali również zasadę działania peryskopu i laseru, co to jest światło stroboskopowe, podczerwień i ultrafiolet, zobaczyli świat oczami muchy i karalucha. A na koniec ulegli iluzjom optycznym...

Emocje towarzyszące zajęciom były duże, zainteresowanie jak zwykle ogromne, dyskusje na temat światła i kolorów przedłużyły się na czas przerwy... Za rok znowu spotkamy się z Panem Pytalskim i znowu wspólnie będzie poznawać tajemnice otaczającego nas świata.

                                                                                                                                   Małgorzata Świderska

GALERIA ZDJĘĆ

 

tn 20180928 121041 20181015 157065643128 września klasy drugie i zerówka pojechały do Arboretum w Kudypach

Najpierw idąc przez las musiały odszukać polanę, na której czekało na nich ognisko. Dzieci upiekły sobie kiełbaskę, chlebek, bułki  a nawet pianki. Zjadły też słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Po wspólnych zabawach,  udaliśmy się do Arboretum na lekcję przyrody w terenie. Poznaliśmy różne rośliny, niektóre nawet mogliśmy spróbować.  Rozpoznawaliśmy niektóre drzewa. Dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ciekawych rzeczy.

Dzieci były zadowolone, choć nieco zmęczone. To był dość długi spacer...

                                                                                                                                Beata Giak

GALERIA ZDJĘĆ