A A A

tn p1110278 20190620 125419987717 czerwca Ala Piłat, Kalina Rajska i Bartek Rafalski wzięli udział w finale Konkursu Wiedzy o Lesie „Las bliżej nas”, który odbył się w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur  w Kudypach. Tym razem nasza drużyna zajęła drugie miejsce. Finał konkursu składał się z testu z ogólnej wiedzy o lesie, gry terenowej, w czasie której musieli rozwiązać szereg zagadek i posługiwać się kluczem do rozpoznawania roślin oraz rozpoznawać gatunki drzew i zwierząt żyjących w naszych lasach.

W wyjeździe do Arboretum pojechała drużyna kibiców, którą tworzyli laureaci tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”  z klas I – VII.

                                                                                                                Małgorzata Świderska

GALERIA ZDJĘĆ

Z przyjemnością informujemy, że w gronie wyróżnionych w tegorocznej XII Ogólnopolskiej Edycji Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik znalazła się spora grupka uczniów z naszej szkoły. Oto oni:

Kaja Marcinkiewicz kl. Ia  - wyróżnienie

Magdalena Naruszewicz kl. Ib – nagroda główna

Natasza Bogdanowicz kl. IIa – wyróżnienie

Antonina Kempa kl. IIb – wyróżnienie

Marek Kiczkajło – kl. IIa – nagroda główna

Tomasz Dulczewski kl. IIa - nagroda

Antoni Masłowski kl. IIb – nagroda

Aleksander Czyżewski kl. IIb - nagroda

Antoni Surowiński kl. IIa – wyróżnienie

Monika Szyszko kl. IIa – wyróżnienie

Aleksander Ickiewicz kl. IVb – wyróżnienie

Maja Koziołek kl. IVb – wyróżnienie

Michał Markiewicz kl. Va – wyróżnienie

Karolina Kabała kl. VIIb – wyróżnienie

Zdobycie nagrody głównej jest równoznaczne z przyznaniem tytułu laureata pierwszego miejsca. Zdobycie nagrody jest równoznaczne z przyznaniem tytułu laureata drugiego miejsca, a zdobycie wyróżnienia odpowiada zdobyciu trzeciego miejsca (bez tytułu laureata).

  ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!

                                                                                                                            Małgorzata Świderska

tn p1110128 20190512 1093970999Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Piłat, Kalina Rajska i Bartek Rafalski zajęła pierwsze miejsce w pierwszym etapie IV Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Lesie „Las bliżej nas”, którego organizatorem jest Nadleśnictwo Kudypy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie. W konkursie wzięli udział reprezentanci Szkoły Podstawowej w Biesalu oraz Szkoły Podstawowej we Wrzesinie. Konkurs składał się z 3 części:

- pierwsza część miała formę indywidualnego testu sprawdzającego wiedzę uczniów o lesie,

- w drugiej części uczniowie przedstawili własnoręcznie nagrany filmik pn. Leśne ciekawostki”,

- trzecia część miała formę quizu, w którym drużyna musiała się wykazać praktycznym rozpoznawaniem gatunków roślin i zwierząt na podstawie naturalnych okazów, plansz i nagranych głosów.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą o lesie zdobywając tym uznanie Jury, na którym duże wrażenie wywarły również przygotowane filmiki prezentujące indywidualne podejście do tematu każdej drużyny. Jednak to nasi uczniowie okazali się najlepsi i dzięki temu zakwalifikowali się do finału konkursu „Las bliżej nas”, który odbędzie się w czerwcu w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie.

                                                                                                            Małgorzata Świderska

GALERIA ZDJĘĆ

W piątkowy wieczór, 22 lutego, uczniowie klas czwartych wraz z grupką uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie i opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Sów”. Tę czarowną noc rozpoczęły warsztaty poprowadzone przez Panią Paulinę Rutkowską z Nadleśnictwa Kudypy. Uczestnicy poznali gatunki sów zamieszkujące Polskę, począwszy od największej sowy – puchacza zwyczajnego a kończąc na malutkiej sóweczce zwyczajnej. Poznali ich biologie, metody badań i ochrony oraz dowiedzieli się, jak były postrzegane sowy w naszej kulturze, odkryli tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru…

Na koniec spotkania w szkole Pani Paulina przeprowadziła konkurs dotyczący znajomości sów, a jego zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami.

Około godziny dziewiętnastej przyjechali rodzice uczniów i zawieźli wszystkich do lasu w pobliżu rezerwatu „Kamienna Góra” na nocne nasłuchy, bo luty i marzec to najbardziej aktywny okres w roku dla większości polskich sów. To właśnie wtedy rozpoczyna się ich okres godowy. Wszyscy w ciszy i skupieniu ruszyli w głąb lasu na spotkanie z sowami. Pierwsze wabienie zakończyło się fiaskiem, ale za to drugie… Nagle nad naszymi głowami rozległy się pohukiwania sowy i po oświetleniu drzew dostrzegliśmy go – puszczyka zwyczajnego. Wyglądał przepięknie na tle rozgwieżdżonego nieba! Niegdyś dostrzegano w nim zwiastuna śmierci… Współcześnie jest symbolem wiedzy i mądrości. Jak dotąd to najbardziej rozprzestrzeniony na obszarze Polski gatunek sowy, ale za to bardzo skryty i tajemniczy.

Akcja „Noc Sów” dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń - spotkanie oko w oko z puszczykiem i spacer po lesie w mroźną rozgwieżdżoną noc okazały się bardziej pasjonujące niż oczekiwaliśmy.

                                                                                                                             Małgorzata Świderska

tn dsc05482 20190102 157668174519 grudnia uczniowie klas VI - VIII spotkali się po raz kolejny ze swoim dobrym znajomym - Panem Pytalskim z Akademii Nauki w Olsztynie. Tym razem Pan Mariusz wprowadził uczestników warsztatów w tajniki światła i kolorów. Podczas kilkunastu eksperymentów dowiedzili się na czym polega rozszczepienie światła i zobaczyli tego efekty, do czego prowadzi zabawa z kolorami. Poznali również zasadę działania peryskopu i laseru, co to jest światło stroboskopowe, podczerwień i ultrafiolet, zobaczyli świat oczami muchy i karalucha. A na koniec ulegli iluzjom optycznym...

Emocje towarzyszące zajęciom były duże, zainteresowanie jak zwykle ogromne, dyskusje na temat światła i kolorów przedłużyły się na czas przerwy... Za rok znowu spotkamy się z Panem Pytalskim i znowu wspólnie będzie poznawać tajemnice otaczającego nas świata.

                                                                                                                                   Małgorzata Świderska

GALERIA ZDJĘĆ