28 listopada do naszej szkoły przyjechało Mobilne Planetarium Astronomiczne „Cassiopeia” z cyklem prelekcji dla uczniów klas IV – VI. Prelekcje odbywały się w półsferycznej kopule rozstawionej na sali gimnastycznej. Seanse w obrazowy sposób przedstawiły wiedzę o Wszechświecie, zjawiskach astronomicznych oraz ich wpływie na nasze życie. I tak:

- uczniowie klasy IV poznali tajemnice Układu Słonecznego, tj. wszystkie ważniejsze elementy Układu oraz ważniejsze księżyce Jowisza i Saturna oraz przypomnieli sobie teorie budowy świata: historyczną geocentryczną (Ptolemeusz) i współczesną (Kopernik) ,

- klasy piąte obejrzały opowieść o budowie wszechświata; poznały budowę Układu Słonecznego, budowę gwiazd oraz ich narodziny i śmierć a także poznały początki myślenia o położeniu Ziemi względem Słońca i innych obiektów,

- klasy szóste, natomiast, obejrzały film skupiający się na ruchu obrotowym i obiegowym Ziemi oraz ich następstwach. Dowiedziały się m.in. jaki wpływ ma ruch wirowy na kształt kuli ziemskiej i co to jest Siła Coriolisa.

       30 listopada po raz drugi przyjechało do nas Mobilne Planetarium, ale tym razem do klas 0 – III. Uczniowie obejrzeli film animowany opowiadający historię żółtej gwiazdki poszukującej własnych planet, które mogłaby ogrzać i ochronić.

                                                                                             Małgorzata Świderska